Ortak Geçmişimizi Savaşarak Kurduk, Ortak Geleceğimizi Barışarak Kuralım

Basın Açıklaması – Istanbul, 31 Temmuz 2015


Türkiye 30 yılı aşan bir süredir süren bu adı konmamış savaştan çok kaybetti.

Onbinlerce insanımız hayatını kaybetti, kalanların büyük kısmı birbirine kötü gözlerle bakar oldu.

Öfke şiddeti, şiddet ön yargıları, ön yargılar şiddeti körükledi.

Çıkmaz bir sokağın ucunda başbaşa, önümüze ışık tutacağımıza, birbirimize saldırır olduk.

Kim kazandı, kim kaybetti, kim haklıydı, kim haksızdı gibi sorular anlamlarını çoktan kaybetti. Her yiten can, bu soruları ortaya atanları sevindirdi.

Çok yaklaşmıştık.. Aslında çıkmaz bir sokakta olmadığımızı, duvarı aşabilirsek barış dolu bir geleceğin bizi beklediğini hissettiğimiz anda başladığımız yere geri döndük.


Artık yeter!

Türkiye, hiç bir siyasi çıkar, hesaplaşma, inat uğruna heba edilemeyecek, ‘Ortak Gelecek‘ idealinden eskinin karanlık ve derin geçmişimize geri götürülemeyecek kadar çok zarar gördü, yıprandı.


Henüz geç değil.

Türkiye, gerek siyaset kurumuyla, gerek sivil toplumuyla ve medyasıyla bu karanlık yola sapmamıza engel olacak kadar olgunlaştı. Farkında olmasakta acı ve ölüm hepimizi yaşımızdan çok daha fazla büyüttü, olgunlaştırdı.

Tarih her ne kadar savaşları kazananları yazsa da, vicdanlar barışı sağlayanları hatırlar. Türkiye’nin ortak vicdanının sesini duyan, barışı bu ülkeye kazandırmak için fedakarlık yapacak olanlar asla unutulmayacaklar.

Biz barış istiyoruz. Ne yapın ne edin Türkiye’nin geçmişinin Ortak Gelecek hedefimizin önüne geçmesine engel olun, şiddeti sonlandırın, acıları artık bitirin.

 

 

Baybars Örsek

Ortak Gelecek için Diyalog Derneği Yönetim Kurulu Başkanı