hayrib_irk_sozcugu_olmayan_bir_gelecek_icin

Irk sözcüğü olmayan bir gelecek için

| 0 Yorum

Bu içinde bulunduğumuz dünya, bizim algılarımız üzerine kurulu. Bu algılarımız bizi yönlendiriyor ve temel kültürlerimizi oluşturuyor. Sadece kültürleri değil, küresel ekonomi ve aklımıza gelemeyecek daha bir çok şey bizim algılarımız sayesinde hayat buluyor. Bunun en önemli örneği ; ‘’para’’ normalde kağıt üzerine yapılmış bir baskı, fakat  algılarımız farklı şekilde hitap ettiği için para kağıtlardan çok daha önemli bir obje halini alır. Ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için tek gerekli nesnede paradır. Ama şunu bilmeliyiz ki biz  paraya değer verdiğimiziçin o değerlidir. Hepsi bizim algılarımızın sonucudur. Algılarımız bazen bizi yanlış hedefle  yönlendirebilir…

Irkçılık’da bizim algılarımızın ürünüdür. Biz bunu böyle Kabul ettiğimiz içim ırkçılık devam ediyor. Algıları değişitirmek ise bizim elimizde. Neler yapıyoruzpeki bu algımızı yıkmak için? Bu alanda yapacağımız çalışmalar belki dünyanın en zor işi olacak. Einstenın dediği gibi ‘’ önyargıları yıkmak atomu yıkmaktan daha zordur’’. Bu sebepten üzerimize düşen ne ve bunu nasıl yapacağız? Şimdi  neler yapabileceğimiz hususunda bir kaç nacizane fikirimi paylaşacağım.

En önemlisi şunun farkında olmamız lazım, o bize benzemiyor diye onu dışarı itmek Kabul edilemez. Çünkü empatiyle bakarsak olayalara bizde ona göre farklıyız, bu bakış açısıyla bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi niye biz yapalım? Her insanın fikirlerini dinleyip ona saygı duymalıyız ötekileştirmek en kolayı ama anlayıp dinleyip ortak paydada buluşmak ise zor  olanı. Bir şeyleri değiştirmek istiyorsak biz zor olanı yapmalıyız. Ve en önemlisi şunu unutmamalıyız ırkımız veya ten rengimiz bizim şeçebileceğimiz birşey değil. Peki kendi seçimimiz olmayan bir şey yüzünden neden insanları hor görelim bu ne kadar adil olur? Tabiki adil değil dediğinizi duyar gibiyim peki bunları bile bile neden yapıyoruz bunları? Artık bu olumsuz algılar bir kültür olmuş insanlıkda görmeden tanımadan karar verme kültürü. Bu anlayışımızın değişmesi lazım artık. Bunun için eğitim dönemindeki çocuklarımıza bu bilinç aşılanmalı ve gelecek nesilimizi bu beladan kurtarmalıyız. Toplumun algısını değiştirmek için daha büyük emekler vermemiz gerekecek. Insanlara bu duyarlılığı aşılayacak kamu spotları , reklamlar veya filmler yapılabilir. Unutulmamalıdırki en kolay öğrenme eğlenerek öğrenmedir. Bu  methot kullanılarak çeşitli filmler veya tiyatro oyunları yapılabilir ve halkı bilinçlendirmeye bir yerden başlamamız gerek.

Uzun lafın kısası; ırkçılık toplum algısı olmuş durumda. Bu algıyı yıkmamız gerekli. Hepimiz için çok zor bir süreç, bunu ancak hepberaber elele vererek , yeni nesilleri eğiterek ve toplumu bilinçlendirerek yapabiliriz. Bu sorunun çözümünde sivil toplum örgütleri ve eğitimcilere büyük görev düşüyor. Ya bu algıyı yıkarız yada eşitlikçi , adil demokrasi’ye veda ederiz. Ortak geleceğimiz için bu ağır yükleri sırtımızdan atıp daha hızlı koşmalıyız.