irem_zulal_sosyal_sorumluyuz

Sosyal Sorumluyuz

| 0 Yorum

Dans, müzik, tiyatro, sinema, spor… Her birimiz en azından bir başlığı severek hayatımızın birer parçası yapmışızdır. Arkadaşlarımızla dans etmiş, küçük bir grupta gitar çalmış, bir temsilde rol almışızdır ya da okulda spor kulüplerinden birine yazılmışızdır. Hangi aktiviteyi seçmiş olursak olalım sadece bizim performansımızın sonucu belirlemediğini biliriz. Hep, bu bir ekip işi deriz birbirimize, kendimiz heyecanlı olsak da arkadaşlarımıza içten gülümseriz, sakin olmaları için telkinde bulunuruz, övgüler yağdırırız. Belki bilincindeyizdir karşımızdaki insanı motive etmenin, ekip için öneminin; belki de içgüdüseldir biraz telkinlerimiz.

Çocukluğumuzda keşfederiz ortak çalışmanın kıymetini; oyunlarda başarı hep küçük organizasyonlarla gelmiştir. Hep daha çok paylaştığımız arkadaşlarımız koşup kaldırmıştır bizi yerden ve biz en çok birlikte vakit geçirdiğimiz arkadaşımızı koruruz yabancılara karşı.

Başarılı iletişimin özünde bu yarı bilinçli deneyimlerimizden izler taşıyoruz her birimiz. İlerleyen yaşlarımıza ve değişen şartlara rağmen; arkadaşlarımıza destek olduğumuzda kendimizi daha hafif, ekipçe başarıyı elde ettiğimizde daha güçlü, birlikte hata yaptığımızda daha az hatalı buluyoruz. Yaptığımız iş başvurularında ekip çalışmasında ne kadar başarılı olduğumuzu dolaylı olarak ölçen testlere tabii tutuluyoruz.

Küçük bir puzzle ı birleştirir gibi bizi bağlantısız hayatlardan alıp bir ekip haline getirecek olan ortak bir istek. Eminim hiç birimiz küçük çocuklara okuma alışkanlığı edindireceğini bildiğimiz bir organizasyona gönüllü olarak katılmayı reddetmeyiz. Huzur evlerinde yaşayan büyüklerimizin boş vakitlerini onlara kitap okuyarak değerlendirmek, kısa sohbetler etmek için her birimiz severek bir hafta sonumuzu ayırabiliriz mesela. Yaşadığımız şehrin meydanında düzenlenen çevre yürüyüşüne gördüğümüz an katılırız. Soyu tükenmekte olan hayvanlar için imza kampanyalarına sorgusuz destek oluruz. Cebimizdeki son paramızı bize su satmak isteyen küçük çocuklarla tereddütsüz paylaşırız. Cebimizde duracak paradan daha çok huzur verir bize, küçük bir çocuğu sevindirmiş olmak düşüncesi.

Gönüllülük ve sosyal girişimcilik tüm bu teklifsiz fedakarlıklarımızın en görünür sonuçları ve aynı zamanda sebepleridir. Güvendiğimiz insanlarla ortak bir paydada buluşmak ve aynı amaç için beklentisiz çalışmak bize geleceğe daha umutlu bakmak için güç verecektir. İstediklerimizi yapabileceğimizi bilmenin güveni ve çalışma grubumuza duyduğumuz aidiyet, adımlarımızı daha emin atmamıza yarayacaktır. Hayatlarımız renkli kalemler gibi belki, yazsak da yazmasak da kuruyacak güzel renkli kalemler. İstersek tek başımıza bir sanat eseri olmak için çok azımızın yakalayacağı devasa bir şans için kendimizi saklayabilir ya da renkli bir resmin parçası ya da bilgi dolu bir kitabın anlamlı bir cümlesi olabilir, var olmak istediğimiz eseri biz var edebiliriz. Hep olacağı gibi tercih yine bizim.

İrem Zülal

İrem Zülal

İrem Zülal

Son Gönderilerİrem Zülal (Görüntüle)