ogd_blog_eliftaninmis

İhtiyacın Olan İki Şey: İnanç ve Biraz Yardım

| 0 Yorum

Yine bir sınav tarihimin yaklaşmış olmasıyla bütün ders konularımı birbiriyle ilişkilendirmeye çalıştığımdan mı bilmiyorum, sigaranın saymakla bitmeyen zararlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi aklımı her zamankinden daha çok meşgul etmeye başladı.

Buerger Hastalığını duyanlarınız vardır. Bu hastalığın tek bir risk faktörü var. ‘Sigara’. Bu hastalığı öğrenirken kendimi, etkisi yüzüme de yansıyan üzüntü ve korkuyla karışık bir duygu hali içinde buldum. Üst ve alt ekstremitelerdeki küçük ve orta çaplı arterleri tutan bu hastalık tuttuğu yerlerde ağrı, yara, hissizlik, nabızsızlık ve en nihayetinde bu ekstremitelerin kaybına sebep oluyor. Durumun ciddiyetini anlamak için internette resimlerine de bakabilirsiniz. Daha önce söylediğim gibi tek risk faktörü sigara olan bu hastalıktan korunmak da sigarayı bırakmaktan geçiyor.

Gangren gelişmeden sigarayı bırakanlarda amputasyon riski yüzde sıfır. Benim verdiğim bu örnek bazılarımıza çok uç bir örnek gibi gelebilir ama olmayacağının garantisini kim verebilir ? Ayrıca sonuçları yalnızca bununla sınırlı olmayan daha nice kayıp ve zarara sebep olan bir madde kullanımına başlamanın ya da devam ettirmenin hangimize faydası var ? İçiciye mi, içicinin kirlettiği havayı soluyan pasif içiciye mi ? Taşıdığımız bu bedenler kimin ? Belki de bir karıncayı dahi incitmekten sakınıp, şiddetin ve anarşinin küçük büyük her türlüsüne karşısın. Ama biliyor musun, vücudunda büyük bir anarşi ortamı yaratan, bütün hücrelerine zarar verip durumunu gittikçe kötüleştiren bir maddeyi kullanarak kendine belki de hayatındaki en büyük kötülüğü yapıyorsun.

Her birey kendi bedenine en iyi şekilde bakıp onu zararlılardan uzak tutmalı. Çünkü bu bedenler bizim ömürlük giysilerimiz. Yalnızca kendine değil, eşine, çocuğuna, annene, babana, kardeşine, belki de hiç tanımadığın insanlara zarar veriyor olmak için kaç tane haklı sebebin olabilir ya da böyle bir sebep söz konusu olabilir mi ? Unutma, bu dünya, bu insanlar ve ”sen’ bir bütünüz ve birlikteyiz. Her beden, her hayat müthiş değerli ve dokunulmazdır.Bütün büyük yanlışların yolunu üst üste binen küçük yanlışlar açar ve genellikle sebep hep o ilk küçük yanlıştadır. Küçük olanlara izin vermezsek büyükler de hiç olmayacaktır. Bu yazımda kapısını Buerger Hastalığı ile açtığım sigara konusunu ısrarla işlemeye, konuya farklı açılardan da yaklaşarak değerlendirmeye ve en önemlisi de sana yardımı olsun diye elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Unutma! Her başarının anahtarı önce istemekte saklı.

Elif Tanınmış

Elif Tanınmış

2012 yılında ilk adımımı attığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde 4. yılımı okumaktayım. Çocukluğumdan beri mükemmel bir fabrika olan insan vücudundaki gizemleri çözmek ve anlamak en büyük isteklerimden biri olmuştur. Aynı zamanda tarih ve astronomiye karşı olan özel ilgim bana zaman zaman tıp dışında farklı diyarlara seyahat etmede yardımcı oluyor. Gözlemci olmayı, bu gözlemlerden, yaşadıklarımdan ve ögrendiklerimden çıkarımlar yapmayı seviyorum. Zaman geliyor daha çok insana hitap etmek ve edindiklerimi herkesle paylaşmak istiyorum. Yazmak, paylaşmak için harika bir yol benim için. Yıllar sonra bile varlığını koruyarak asırlar ötesine ulaşmayı başarabilmek mümkün hale gelir yazıyla.

Elif Tanınmış
Elif Tanınmış

Son GönderilerElif Tanınmış (Görüntüle)